I run an oddball line, Nectar for the gods, from Oregon's constant gardner. It's kinda the opposite of every other bottled line I've ran. Can be expensive, but, when I'm on my game, my end costs are around .90 cents a gram for dried and cured. I try and not run strains that are known low yielders, but sometimes...
A full run in my 4x4 usually costs me around 650.00 in power and feed, but I average between 600 and 800 grams a run.
I don't know about using less nutes... I find my plants have a healthier look over all, more vigorous growth. When my girls are happy, I feed feed feed, but the end product has an overall boost as well.