Just a heads up...I did a rough cost comparison regarding cost/gallon of nutrient. I left out sledgehammer and flowering kiss and went right off of their feed schedule and MSRP to find a cost/ML.
From my math Fox Farm is $.87 per gallon at the 1L bottles and 6oz sized granular products.
With rock...after doing the math on just the base nutrients and additives...you are at $.65/gallon at the 1L sizes. (Cost analysis is available on their website as well.
I am attaching the fox farm excel sheet (in PDF) so you guys can see the comparison.
That's awesome, thanks!
If you are who I think you are, please hang around and feel free to comment.
thanks for pointing out the price comparison between Rock and Fox Farms. Price is always an important factor in choosing nutes for most people, but theres nothing like seeing the results speak for themselves...cant go wrong with effective AND affordable! :thumbs: